NAKA zasiahla proti úplatkarstvu

Vyjadrenie SFZ (zdroj sportky.zoznam.sk)

BANSKÁ BYSTRICA - Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala rozhodcov aj zástupcov futbalových klubov. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti Facebook s tým, že pri sobotňajšom zásahu v Banskej Bystrici zadržali policajti 20 osôb. Vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky však obvinil celkom 21 osôb zo športovej korupcie. To všetko sa podarilo aj vďaka dlhodobej súčinnosti so Slovenským futbalovým zväzom.

Sedemdesiat policajtov z NAKA a zo strednej odbornej školy Policajného zboru z Pezinku obsadili v sobotu priestory v Banskej Bystrici, kde sa konal seminár futbalových rozhodcov. Konkrétne si prišli pre 13 hlavných rozhodcov, asistentov rozhodcov a delegátov futbalových zápasov. Zadržali tiež sedem predstaviteľov futbalových klubov.

Policajná akcia súvisela s rozhodovaním na futbalových zápasoch v pôsobnosti Stredoslovenského futbalového zväzu (SSFZ). Hlavní rozhodcovia, asistenti rozhodcov a delegáti si mali na osobných stretnutiach nechať sľúbiť a následne prijímať úplatky 200 až 1000 eur. Tie mali byť od predstaviteľov futbalových klubov za ovplyvňovanie výsledkov futbalových zápasov. Mali tak zabezpečiť výhry vybraným klubom.

Za zločin hlavným rozhodcom, asistentom rozhodcov a delegátom hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov a za prečin predstaviteľom futbalových klubov na jeden až päť rokov.

"Slovenský futbalový zväz vyvíja v ostatných rokoch maximálne úsilie v boji proti manipulácii priebehu a výsledkov futbalových stretnutí na Slovensku, a to či už prostredníctvom aktivít zameraných na osvetu a vzdelávanie v tejto oblasti, ako aj v prípadoch vyšetrovania manipulácie priebehu a výsledkov futbalových stretnutí u nás. Ako sme už viackrát deklarovali, naším prvoradým záujmom je to, aby bol akýkoľvek relevantný podnet na manipuláciu futbalových stretnutí dôkladne vyšetrený a aby zo záverov vyšetrovania boli vyvodené primerané dôsledky, či už v rovine civilnej alebo športovej," uvádza Slovenský futbalový zväz v stanovisku na svojom oficiálnom webe a dopĺňa: "V rámci našej dlhodobej spolupráce sa podarilo Národnej protikorupčnej jednotke - expozitúra Bratislava (NAKA) odhaliť prípad manipulácie futbalových stretnutí stredoslovenských regionálnych súťaží. SFZ poskytol pri vyšetrovaní prípadu orgánom činným v trestnom konaní maximálnu súčinnosť. Podrobnejšie sa SFZ k aktuálnej kauze vyjadrí po obdržaní oficiálnej správy od NAKA prostredníctvom svojej oficiálnej stránky www.futbalsfz.sk. Dovtedy sa k tomuto prípadu nebudeme vyjadrovať."