Seminár Programu Talent

Seminár Program Talent

Liptovský Ján bol opäť dejiskom rozhodcovského seminára Programu Talent, ktorého sa zúčastnilo 15 nádejných arbitrov.

V rámci troch dní (16. - 18. novembra) sa rozhodcovia mohli vzdelávať na základe odborných prednáškach, vymeniť si svoje skúsenosti z jednotlivých zápasov ako aj zlepšiť si fyzickú kondíciu na bežeckých tréningoch.

"Myslím si, že práca s mladými talentovanými rozhodcami je veľmi dôležitá. Nikto z neba múdry nespadol a skúsenosti nerastú na strome. Semináre sú preto úžasnou možnosťou na načerpanie nových myšlienok a skúseností - či už praktických, alebo teoretických," zhodnotil predseda KR SsFZ Martin Balko.

Veľkým prínosom pre samotných rozhodcov bola aj účasť Jozefa Marka, bývalého predsedu KR SFZ ako aj člena KR UEFA, ktorý si pre rozhodcov pripravil prezentácie na manažment stretnutia a na pozičné postavenie.

"Som rád, že pozvanie prijal a seminár zároveň obohatil pán Marko. Kto môže dať viac chlapcom, ako bývalý dlhoročný člen Komisie rozhodcov UEFA?" povedal Balko.

O odbornú a vzdelávaciu časť seminára sa ďalej postarali Miroslava Migaľová a Anton Ihring. Bývalá asistentka FIFA a zároveň členka KR SsFZ si pre prítomných rozhodcov pripravila prednášku o spolupráci R s AR v zápasoch. Súčasný rozhodca Anton Ihring si pre nádejných arbitrov pripravil prednášku o príprave na stretnutie.

"Myslím si, že seminár prebehol podľa predstáv. S nasadením chlapcov som bol spokojní. Verím, že z prednášok si odniesli veľa poznatkov, ktoré následne implementujú aj do samotných stretnutí," zhodnotil Ivan Roštár, vedúci Programu Talent SsFZ.

Seminár pozitívne ohodnotili aj rozhodcovia. "Myslím si, že všetci boli spokojní. Prednášky, či už Mirky Migaľovej, ako aj pána Marka boli skvelé a každý si z nich veľa odniesol. V neposlednom rade sme všetci odišli oddýchnutí vďaka wellness," zhodnotil asistent III. ligy Michal Dančo.

Podobného názoru aj Michal Gregorec, rozhodca III. ligy a zároveň aj člen Programu Talent. "Myslím si, že sme sa stretla dobra partia rozhodcov, ktorá si seminár užila a zároveň si z neho odniesla aj patričné vedomosti z prednášok, ktoré odprezentovali slovenské rozhodcovské osobnosti."

Predseda KR SsFZ na záver seminára prítomným pripomenul, že účastníkmi podobných projektov boli aj súčastné slovenské rozhodcovské osobnosti. "Chalani budú mať možnosť stretávať sa s ľuďmi, ktorí podobne začínali a prešili si projektami Talent a Šanca a dnes ich môžeme vidieť rozhodovať v našej najvyššej súťaži, alebo v Lige majstrov, kde sa dostal Ivan Kružliak. Toto musí byť pre nich vízia a úžasná motivácia, že sa to dá, len treba na sebe tvrdo pracovať," dodal Balko. 

Program Talent v Liptovskom Jáne
Program Talent v Liptovskom Jáne