Vyjadrenie k zadržaniu R a DZ

Predseda SsFZ Jozef Paršo o zadržaní rozhodcov, delegátov a funkcionárov. (článok prevzatý z denníka Šport autora: Ivor Lehoťan)

V decembri 2017 zvolili delegáti konferencie SsFZ Jozefa Parša deviatykrát za sebou do svojho čela. Skúsený funkcionár zažíva na svojej stoličke najhorší škandál v histórii stredoslovenského futbalu. Parša, ktorý je zároveň člen VV SFZ, sme sa pýtali na jeho pohľad na aktuálnu situáciu.

V prvej reakcii zo zahraničia na zadržanie rozhodcov, delegátov a funkcionárov zo stredného Slovenska sme hovorili, že ste prekvapený, k čomu došlo, prečo?

"Pretože v aktuálnom období sme prijímali na úrovni SFZ i nášho veľa opatrení v súvislosti s takýmto možným konaním. Menili sa stanovy , tiež disciplinárny poriadok. Počkáme na závery polície a adekvátne budeme reagovať. V každom prípade to vrhá tieň na nás a našu prácu.!"

Aký ste mali dojem z uplynulej sezóny vo vašich regionálnych súťažiach? Pýtame sa preto, že podľa polície malo dochádzať k ovplyvňovaniu výsledkov zápasov od tretej po piatu ligu.

"Ja si taký bezproblémový ročník, aký máme podľa mňa za sebou, ani nepamätám. Máme aj sedenia s klubmi po skončení jesennej časti, počas ktorých sa rozprávame takpovediac o intímnych futbalových záležitostiach. Aj interne sme s klubmi v živom kontakte. Mal som pocit, že ideme správnym smerom. Kus roboty urobila aj naša komisia rozhodcov. Iste, boli aj sťažnosti na ich výkon. Bez ich pochybení to asi nepôjde ani v budúcnosti, ale ide o to, aby sa čo najviac eliminovali. Oficiálne i viaceré neoficiálne sťažnosti klubov riešila komisia rozhodcov, v rámci ktorej máme úsek na ich riešenie. S viacerými s arbitrov sme sa rozišli. Inovovali sme listiny rozhodcov i delegátov. No, ale naraz bum a máme takýto problém."

Čiže k vám neprenikli zo zákulisia potrebné informácie, ktorými sa od apríla zaoberá NAKA? Mimochodom, už je známe, že 22 mužov obvinených z korupcie ešte v nedeľu prepustili a budú stíhaní na slobode.

"Nič absolútne nič. Podľa toho, čo čítam, ide o dlhodobé monitorovanie futbalového prostredia zo strany polície. Ak sa ešte aj za týchto okolností dajú nejakí dobrodruhovia na zlú cestu, tak potom nech platí," "padni komu padni".

Dozaista nebudete môcť počítať s obvinenými rozhodcami, ktorí pískali zápasy v súťažiach riadených SsFZ. Je možné, že by bol ohrozený začiatok stredoslovenských líg?

"To si nemyslím, ale musíme pripraviť plán B z pohľadu obsadenia zápasov. Možno nám budú musieť pomôcť rozhodcovia či delegáti z republikových súťaží. To musíme vyriešiť. Nechceme odkladať súťaže. Už 22 júla sa hrá úvodné kolo pohára o týždeň na to štartuje tretia liga. Prvý augustový víkend ostatné."

V policajnej správe sa uvádza, že NAKA spolupracovala aj so SFZ na tomto megaprípade. Mali ste vy ako člen VV SFZ informácie o tom, čo sa deje?

"My máme na to v SFZ oddelenie pre integritu futbalu na čele s Petrom Dedíkom. Takže nie. Ja sa k tej účinnosti, aby sa veci vo vyšetrovaní pohli správnym smerom, rád pridávam. Pripomínam, že toto dejiny futbalu na strednom Slovensku nepamätajú.

A na záver: viete, ktoré kluby z vášho regiónu majú byť za ovplyvňovaním výsledkov?

"Doteraz nemáme žiadne relevantné informácie"